Громадські організації пропонують боротися з краденим контентом лише через суд

Шістнадцять громадських організацій України, серед яких Асоціація Незалежних Регіональних Видавців України, Національна спілка журналістів України, Асоціація видавців періодичної преси, Інтернет-асоціація України, звернулися до Прем'єр-міністра Володимира Гройсмана і депутатів ВРУ з пропозицією внести в законодавство три розроблених ними пункти, які дозволять і захистити авторські права, і зберегти свободу слова в інтернеті.

Передбачається, що з метою захисту авторських прав заявник може звернутися спочатку по електронній пошті до власника сайту (пункт обов'язковий, якщо е-mail відомий), а потім до суду.

"Пропоновані для імплементації норми, розроблені безпрецедентною кількістю громадських організацій України, виключать можливість блокувати на 10 днів інформаційні ресурси під виглядом порушення авторських прав за однією лише заявою і без жодного судового розгляду", - пояснив керівник групи розробників, голова ради директоів Асоціації «Незалежні Регіональні Видавці України» Олександр Човган.  "Наразі до парламенту внесено одразу кілька законопроектів про «блокування сайтів без суду на 10 (і більше) днів», тому всі організації інтернет-гравців і видавців об'єднали свою позицію і конструктивно пропонують цивілізовані правила", - заявив Олександр Човган.

Як відомо, 1 червня Комітет ВРУ з питань свободи слова відправив на доопрацювання законопроект №4629 "Про внесення змін до деяк законодавчих актів України стосовно захисту авторських прав и суміжних прав у мережі Інтернет" (від 10.05.2016) (про блокування веб-сайтів без суду ). Проти цього законопроекту виступили багато медіа-асоціацій і дві Громадські ради - при Держкомтелерадіо та при Комітеті ВРУ з питань свободи слова.

За оцінкою медійників, цей законопроект може привести до порушення прав людини в Інтернеті. Згідно законопроекту, будь-яка особа (або недобросовісна фірма-одноденка), могла подати на власника веб-сайту безпідставну заяву з вимогою видалення інформації або заборони доступу до неї. При цьому, заявнику достатньо було «стверджувати» про наявність майнових прав на об'єкт авторського права, не надаючи жодних доказів. На підставі цієї заяви постачальник послуг хостингу повинен був блокувати сайт на 10 днів без рішення суду.

Три пункти, які просять Прем'єра імплементувати в законодавство громадські організації, позбавляють можливості заблокувати сайт без рішення суду і без надання доказів.