Медіа асоціації не дозволили закривати веб сайти ЗМІ без суду

Минулого тижня Верховна рада прийняла Законопроект № 3081-Д, до якого були включені принципові зміни, про які просили найбільші українські медійні об’єднання.

Так, з початку 2016 року АНРВУ, НСЖУ та УАВПП за підтримки громадської ради при Держкомтелерадіо, послідовно відстоювали тезу про те, що ніхто не повинен отримати законну можливість закривати доступ до веб сайтів українських газет без рішення суду. У початковій версії законопроекту 3081-Д така можливість була, будь-хто міг закривати веб сайт під прапором боротьби з піратством. Цей законопроект навіть був прийнятий у першому читанні. Та завдяки спільній роботі медіа асоціацій, його було змінено так, аби він дозволяв боротися з піратами без шкоди для ЗМІ. Але хостери все ж мають блокувати аудіовізуальний контент, якащо отримають відповідну претензію від адвоката.

Крім цього, зроблено важливий крок до прозорості власності в Інтернет: тепер власники сайтів зобов’язані надавати громадськості інформацію про адресу своєї електронної пошти та поштову адресу. Якщо такої інформації веб сайт не міститиме, його власник не матиме права заперечувати вимоги щодо блокування контенту.

Принципові позиції, що були внесені до законопроекту завдяки активній участі медіа асоціацій у доопрацюванні тексту цього важливого документу, зокрема, включають:

- застосування досудової процедури захисту авторських прав тільки до аудіовізуального контенту (ст..52-1 Порядок захисту авторського права і (або) суміжних прав, визначений цією статтею, застосовується до відносин, пов’язаних з використанням аудіовізуальних творів, музичних творів, комп’ютерних програм, відеограм, фонограм, передач (програм) організацій мовлення. )

- подання заяви про блокування тільки за представництвом адвоката та відповідальність за необґрунтоване звернення ( Заявник звертається із заявою про припинення порушення виключно за представництвом (посередництвом) адвоката.)

- автоматичне відновлення доступу до інформації у випадку неподання позову до суду ( 10. Постачальник послуг хостингу відновлює доступ до інформації на десятий робочий день із дня надсилання заявнику копії повідомлення, передбаченого частиною дев’ятою цієї статті, якщо протягом цього часу заявник не надав йому документи, що підтверджують відкриття судового провадження про захист його прав на об’єкт (об’єкти) авторського права і (або) суміжних прав, щодо якого (яких) подавалася заява про припинення порушення. )

Завдяки цим змінам, закон не створює ризиків чи перешкод для видавців преси та веб сайтів газет, окрім тих, які використовують аудіовізуальний контент. Йдеться про відео та аудіо файли, які розміщуються на веб сайтах. Видавцям, які запозичують та розміщують такі матеріали, слід подбати про те, аби їх використання відбувалося у відповідності до вимог законодавства про авторське право. Це також стосується матеріалів, які були розміщені раніше - до прийняття закону - адже їх доступність на веб сайті може бути порушенням. Слід подбати про наявність на веб сайті контактів, які дозволять скаржнику зв’язатися з редакцією та оперативно вирішити конфлікт - без блокування та застосування юридичних процедур.

Дякуємо всім, хто брав участь у доопрацюванні цього важливого закону, хто активно підтримував необхідність дотримання засад демократії та свободи слова, одночасно наводячи лад у питаннях боротьби з піратством та захисту авторського права в Україні.