Золоте перо свободи вручено колумбійській журналістці Жінет Бедоя Ліма, а українця Олександра Човгана переобрали до Спостережної Ради Всесвітньої асоціації видавців WAN-IFRA

Золоте перо свободи, найвища нагорода Всесвітньої асоціації видавців (WAN-IFRA) за свободу преси, булавручена колумбійській журналістці Жінет Бедоя Ліма в ході щорічних загальних зборів видавців, які в цьому роціпройшли в Zaragoza, Іспанія і в zoom-форматі одночасно.

Нагорода присуджена за відданість Жінет професії журналіста, її невтомну працю по просуванню і захисту правжінок, а також її мужність в протистоянні і подоланні власної особистої трагедії. Її рівень гідності і рішучостіслужить джерелом натхнення для колег у всьому світі.

«Говорячи правду владі, в своєму прагненні до справедливості і прагненню покласти край безкарності, ви являєтенайкраще в нашій професії», - сказав Уоррен Фернандес, президент Всесвітнього форуму редакторів, вручаючинагороду.

«Робота за свободу преси - одне з найбільших зобов'язань, яке може взяти на себе ЗМІ та журналіст, і отриматиЗолоте перо свободи - це також визнання невпинної боротьби з безкарністю, з якою стикаються десяткижурналістів у всьому світі», - сказала Ліма

Репортажі про збройний конфлікт у її рідній Колумбії, а також про незаконний обіг наркотиків та гендерних питань- ось журналістська робота Жінет Бедоя Ліма протягом останніх двох десятиліть. В даний час вона заступникредактора колумбійської газети El Tiempo, а також всесвітньо визнаний спікер, що засуджує сексуальненасильство по відношенню до жінок.

5 травня 2000 року Жінет вирушила до в'язниці Ла Модело для розслідування продажу зброї між воєнізованимиформуваннями та державними чиновниками. Перебуваючи там, вона була викрадена, піддана тортурам ісексуальному насильству з боку трьох воєнізованих формувань. Під час нападу один із злочинців сказав їй: «Зверни увагу. Ми звертаємося до преси Колумбії».

У 2003 році, під час роботи в El Tiempo, вона була знову викрадена FARC, які утримували її протягом п'яти днів.

З тих пір Жінет стала провідним поборником боротьби з безкарністю і захисту прав жінок, які постраждали відполітичного насильства в Колумбії. У 2009 році вона запустила кампанію «No Es Hora De Callar» (не на часімовчати), щоб засудити звичну і систематичну безкарність у випадках сексуального насильства під часколумбійської внутрішньої війни.

У 2012 році її зусилля були визнані державною прокуратурою Колумбії, коли було оголошено, що її тортури ісексуальне насильство є злочином проти людяності.

Своїм знаменним рішенням в липні 2019 року Міжамериканська комісія з прав людини (IACHR) підтвердила паніБедоя Ліма в якості жертви і оголосила колумбійську державу відповідальною за дії, вчинені проти неї майже двадесятиліття тому. Після рішення IACHR передати справу Жінет в Міжамериканський суд з прав людини, вона сталапершою жертвою, яка подала в міжнародний трибунал питання про сексуальне насильство, скоєне в Колумбії.

«Вперше Колумбію судитимуть за злочини сексуального насильства - в контексті збройного конфлікту, за дію, яка є військовим злочином проти людяності», - сказала Жінет Бедоя Ліма. «Дуже великі двері відкриваються дляправосуддя в міжнародних судах».

В ході загальних зборів Всесвітньої асоціації видавців WAN-IFRA також переобрана Спостережна Рада, в якій Українупредставляє Олександр Човган, президент медіа-корпорації RIA і Асоціації Незалежних Регіональних ВидавцівУкраїни».