Гжегож Піхота: Атакуйте статус-кво!

Щорічний табір редакторів, традиційно організований Асоціацією незалежних регіональних видавців України (АНРВУ) подарував чимало цікавих ідей. А головний висновок, який можна зробити: єдине, що врятує українські ЗМІ – це якісний та сповнений емоціями контент.

EditorsCamp-2013 тривав пять днів - з 13 до 17 лютого. Місце дислокації - гірськолижний курорт Славське. Сюди приїхали головні редактори, журналісти та видавці багатьох регіональних українських ЗМІ. Вдень колеги каталися на лижах, сноубордах, гуляли околицями. А щовечора в затишному готелі, під потріскування вогню у каміні всі обмінювалися досвідом створення резонансних матеріалів, популяризації бренду та просування сайтів.

Де ми були

Головним гостем і за сумісництвом вчителем на EditorsCamp 2013 став Гжегож Піхота - редактор спец-проектів "Газети Виборчої", найпопулярнішого видання в Польщі. Він прилетів до Львова літаком, а звідти в Славське добирався машиною. Ями на місцевих дорогах вразили іноземця.
- Я не розумію, як за 20 років незалежності місцева влада довела асфальт до такого стану, - говорить Гжегож.


Спілкування під час Табору – завжди емоційне

Ситуацію з нашими дорогами польський редактор назвав статус-кво, який необхідно атакувати журналістам. Тобто, на його думку, роль журналістів не в тому, щоб підключатися до процесів, що уже відбуваються в суспільстві. А в тому, щоб створювати нові суспільні рухи.

Найголовніші висновки від спілкування з Гжегошем, що підійдуть практично кожному українському видавництву:

- Спецпроекти, вони ж соціальні кампанії – це найкращий і найбільш ефективний інструмент, який зараз є у ЗМІ. Скориставшись ним можна значно підняти наклад, відвідуваність сайту та впізнаваність бренду

- Ідеальна соціальна кампанія народжується, здавалося б, з нічого. Журналісти самі вигадують і вишукують ті питання, обговорення яких збурить суспільство і призведе до змін. Для прикладу, соціальна кампанія "Газети Виборчої" - "Школа 2.0". Журналісти підняли питання про те, чому в епоху розвинених технологій, коли діти починають користуватися інтернетом вже з пелюшок, Міністерство освіти продовжує робити вигляд, що ніяких змін не відбулося. Компютери досі використовуються в школах тільки на уроках інформатики, а вчителі розбираються в інтернеті гірше, ніж їхні учні. Обговорення цього питання, до якого "Газета Виборча" залучила вчителів, учнів, батьків школярів, чиновників з Міністерства освіти і навіть філософів, призвело до змін в системі освіти. А видання в свою чергу отримало безліч вдячних відгуків та нових читачів.

- Атакуйте статус-кво. Щось неправильне, але настільки звичне для людей, що вони вже вважають це нормальним. Наприклад, побори для батьків у школі. Сформуйте своє бачення виходу з глухого кута подібної проблеми. І зробіть все, щоб вас почули.

- Розпаліть вогонь. Шукайте конфлікт в кожному піднятому в рамках спецпроекту питанні. Загострюйте обговорення - так, щоб аж іскри сипалися:)

- На початку соцкампанії не слід опитувати з порушеного питання компетентних експертів. Вони переведуть тему в нудне, розмірене русло. Якщо розглядаєте стан доріг - запитайте філософа, а якщо стоїть питання про шкільну реформу - лікаря. Люди люблять сюрпризи і несподіванки. Подаруйте їм це!

- Громадське обговорення порушеного питання може проходити винятково на теренах інтернету. Але реальні зустрічі людей, яких зачепила тема, також дуже бажані. Організовуйте семінари, конференції, дебати. І про вас заговорять!

- Зручним інструментом для реалізації та популяризації спецпроектів є соціальні мережі. Під кожен проект організуйте окрему групу. А краще кілька.

- Створюйте групи під окремі події - в тому випадку, якщо по них буде серія статей та передбачається бурхлива реакція громадськості (вибори, резонансні катастрофи і т.д.). Такі групи дуже швидко набирають друзів.

- Шукайте талановитих людей і робіть з них зірок. Інвестуйте в їх навчання. Одна людина, імя якої стане персональним брендом, здатна у рази підняти популярність вашої газети.

-Створіть на вашому сайті окремі сторінки для кожного журналіста. Щось на зразок блогів або профайла у соцмережі, де в автоматичному режимі будуть збиратися всі статті конкретного автора. На цій сторінці має стояти фото автора, його імя. Це, по-перше, стане додатковою мотивацією для працівників редакції, а по-друге, збільшить глибину перегляду сайту.

- Наповнюйте ваші статті емоціями. Саме заради цього люди купують газети і заходять на сайти. Читання хорошого видання повинне приносити не менше вражень, ніж спуск по крутій гірськолижній трасі. У читачів повинно дух захоплювати від тих історій, які розповідають журналісти, від ситуацій, в які потрапляють герої їх статей, від глибини аналізу, від міцних фактів, "влучних" фотографій і креативних інфографік. Відчувши ці емоції один раз, люди будуть повертатися до вашого інформаційного продукту знову і знову.
Наступного року – приєднуйтеся до нас

Євгеній Фролов, RIA, Вінниця, спеціально для АНРВУ

Презентації учасників Табору редакторів під час обміну досвідом можна подивитися тут:

Від і До, Чернівці
Всім, Хмельницький
РІА, Вінниця - 2
ОГО, Рівне
РІА, Човган
Районка, Пологи
РІА, Вінниця
Одесскаяжизнь, Одеса
РІА+, Тернопіль

Більше фото